GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-01-2022 05:23   Güncelleme : 05-01-2022 05:23

Sultan'ın emaneti Hamideye Çeşmeleri'ne CHP kondu..

Değerli Dostlarım, bugünlerde çok tartışılan, sosyal medyada yer alan Hamidiye Suları ile ilgili bir yazı kaleme aldım.

Sultan'ın emaneti Hamideye Çeşmeleri'ne CHP kondu..
Biliyorsunuz CHP'den önemli bir isim geçenlerde Hamidiye sularının CHP tarafından bulunmuş olduğunu ifade etti. Sözde bu hizmeti halka ilk kendileri sunmuşlar gibi bir imayla konuştu.

Biz burada Hamidiye çeşmelerinin tarihini yazalım ki CHP icraatı olmadığı halde bunu kendi icraatı gibi sahiplenemesin.

HAMİDİYE ÇEŞMELERİ
Hamidiye Kaynak Sularının geçmişi 1878'lere kadar gider. Ruslarla yapılan 93 harbi sonrası İstanbul'a on binlerce muhacir gelir.

Bu muhacirlerle beraber suyun İstanbul halkına ulaştırılması ciddi bir soruna dönüşür. Bunun üzerine halkını hiçbir zaman mağdur etmeyen Sultan Abdülhamid Han harekete geçer.

1897'de Kağıthane'deki su tesislerin afet sonrası zarar görmesi Taksim suyunu besleyen Balaban kaynağının taşması üzerine Sultan Abdülhamid, mevcut kaynakların onarılmasıyla işin nihai çözüme kavuşturulamayacağını anlar.

Önce komisyonlar kurdurup raporlar yazdırır. Sunulan raporlar yeni bir su yolunun inşa edilmesini gerekli kılıyordur.
Sultan Abdülhamid Han projenin her şeyden daha önemli olduğunu belirterek su yolunun inşası için kurulan ekibin başına çok güvendiği isimlerden biri olan Adliye Nazırı Abdurrahman Paşa'yı getirir.

Abdurrahman Paşa'nın ekibini de bizzat Sultan Abdülhamid Han oluşturarak çok güvendiği isimler olan Emin Bey, İstihkâm Feriki Berthier Paşa ve Sarayın kimyageri Sarl Bongofski Paşa'yı bizzat projeye tayin eder.

Komisyon 1899 yılında çalışmalarına başlar. Yapılan çalışmalar sonucunda Kemerburgaz'ın güney kısmında bulunan Karakemer ve Korukkemer'de bulunan suyun nitelik açısından tam da aranan su olduğuna karar verilir.

Durum Sultan Adülhamid'e bildirilir ve gerekli onay alınarak hızlıca harekete geçilir. 1902 yılında II. Abdülhamid Han tarafından İstanbul'a çeşmeler aracılığıyla içme suyu dağıtımı sistemi artık hazırdır.

Evet Dostlarım, biz ara ara buradan Sultan Abdülhamid Han'ın yapmış olduğu eserleri sizlere yazacağız. Aslında günde on tane eser kaleme alsak yine yetiştiremeyiz çünkü Sultan Abdülhamid Han'ın yapmış olduğu önemli 1552 eser var. İnşallah sizlere bunları yazarak bilgilendireceğiz.

Dostlarım fikirlerinizi, öneri ve mesajlarınız bana ogunhaber.com ya da sosyal medya hesaplarından ulaştırabilirsiniz.
Allah'a emanet olunuz!