GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-05-2021 07:11   Güncelleme : 26-05-2021 07:11

Netenyahu benzetmesi..

Değerli dostlarım, ülkemizde siyaset yapmak sözkonusu olunca siyasiler adına biz utanmaktan usandık ama onlar milletten utanmadan çirkin siyasetlerine devam etmekteler.

Netenyahu benzetmesi..
Evet İP Başkanı Meral Hanım’ın geçtiğimiz hafta sarfetmiş olduğu kelimelerle bir kere daha utandık ve üzüldük.
Hatırlarsınız Meral Akşener salı günkü grup toplantısında yaptığı konuşmada "Bir anlamda Sayın Erdoğan’ın İsrail versiyonu olan, Benyamin Netenyahu, siyasi rakiplerini baltalamak ve bu şekilde koltuğunu koruyabilmek için gözünü kırpmadan, sivillerin ve çocukların hayatlarına kast etmekten geri durmadı." İfadelerini kullanmıştı.

Bu Akşener’in ilk hatası da değil ayrıca. Daha önce de Başkan Erdoğan’ın ABD Başkanı Biden’le görüşmesi sonrasında yaptığı, "minnoş" benzetmesi nedeniyle de ciddi tepkiler almıştı.

Bu nasıl bir üsluptur, bu ne çirkin bir ifadedir?
Siz bu ülkenin devlet başkanını nasıl bir bebek katili ile aynı kefeye koyarsınız, hadi seçmene saygınız yok ülkeniz adına kendinize de mi saygınız yok?

Siyaset bu mudur, böyle mi yapılır?
Sizler muhalif olarak hükümetin icraatlerini eleştirebilirsiniz, yaptıklarını konuşursunuz beğenir ya da beğenmezsiniz ve buna alternatifler sunabilirsiniz ancak biz böyle bir muhalefet göremiyoruz artık.

Yapılan icraatlar hakkında konuşulmuyor, her hangi bir proje sunulmuyor, direkt kişisel saldırılar, hakaretler, belden aşağı vurmalarla gündeme geliniyor. Adeta meydana çağırma, sinir uçlarına dokunma, kişisel bir düşmanlık içeren üslup görüyoruz. Bu siyaset değil, böyle siyaset yapılmaz!

Dostlarım, bundan yaklaşık dört yıl önce 1 Aralık 2017 de kaleme aldığım "Edep Yahu!" başlıklı yazımda "Eskiler birbirlerine daha saygılı ifadelerle siyaset yaptılar. Ecevit'e karaoğlan denirdi. S.Demirel'e Çoban Süleyman. Erbakan'a takkeli..vb. Ama hakaret ve belden aşağı yoktu. Bu dilin muhafaza edilmesi kanaatindeyiz. O duruşlar bizim için hiç mi bir şey ifade etmiyor?" şeklinde ifadeler kullanmış, bu konuya dikkat çekmiştim.

Aradan geçen dört yılda ne değişti? Hiçbirşey. Hatta her geçen gün üslup ağırlaşıyor, çirkinleşiyor.
Evet demokratik yönetimlerde muhalefet olmazsa olmazdır ve gereklidir. Ancak bu muhaliflik değil, bu başka birşey. Bu kadar çirkin muhalefet yapılmaz. Dağdaki terörist ile aynı saldırgan üslubu kullanarak muhalefet yapamazsınız.

İyi siyaset, düzgün siyaset nasıl yapılır bu millet çok iyi biliyor. Lütfen bu milleti küçümsemeyiniz. Bütün siyasilerden önemle ricamızdır üslubunuza dikkat edin. Yazıma bir ata sözüyle son vermek istiyorum.

"Ağzınızdan çıkanı önce kulağınız duysun"
Allah'a emanet olunuz!