DÜNYA
Giriş Tarihi : 11-06-2021 00:34   Güncelleme : 11-06-2021 00:34

Çetin Ay, KKTC Düsseldorf Fahri Temsilciliği görevinden alındı

Başbakan Ersan Saner, lüks aracının plakasına 'KKTC Düsseldorf Başkonsolosluğu' yerleştiren Almanya’da yasaklı Osmanen Germania çetesinin yöneticilerinden olan Taner Ay’ın babası Çetin Ay'ın, KKTC Düsseldorf Fahri Temsilcisi görevinden alındığını açıkladı.

Çetin Ay, KKTC Düsseldorf Fahri Temsilciliği görevinden alındı
Lüks aracının plakasına “KKTC Düsseldorf Başkonsolosluğu” yerleştiren Almanya’da yasaklı Osmanen Germania (Almanyalı Osmanlılar) çetesinin yöneticilerinden olan Taner Ay’ın babası Çetin Ay, KKTC Düsseldorf Fahri Temsilcisi görevinden alındı.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda, CTP Milletvekili Doğuş Derya’nın sorusu üzerine konuşan Başbakan Ersan Saner, dünkü Bakanlar Kurulu toplantısında, Çetin Ay’ın KKTC Düsseldorf Fahri Temsilciliği görevinden alındığını açıkladı.

NE OLMUŞTU?
Her şey, Sedat Peker'in "Metin Külünk söyledi ben de para gönderdim" dediği ve Almanya'da 2016’dan bu yana yasaklı olan "Osmanen Germania" (Almanyalı Osmanlılar) çetesinin yöneticilerinden Taner Ay’ın, dönemin Başbakanı, mevcut Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile aynı masada oturarak çay içtiği bir fotoğrafın ortaya çıkmasıyla başladı.

Söz konusu fotoğraf, ‘yasaklı’ çete liderlerinden Taner Ay’ın Instagram hesabında paylaşıldı.

Ay’ın Instagram hesabı incelenmeye devam edildiğinde, son model lüks aracının plakasına ‘KKTC Düsseldorf Başkonsolosluğu’ ibaresini eklediği de gözlemlendi.

Ay ile aynı karede poz veren dönemin Başbakanı, mevcut Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, bu sabah yaptığı açıklamasında, “2-3 yıl önce Ankara’da otele gelip yanıma oturdu, hiç işim olmadı, adını da bilmem” dedi.

Son olarak Kıbrıs Postası’na konuşan Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Taner Ay’ın son model arabasının plakasında yazan ‘KKTC Düsseldorf Başkonsolosluğu’ ibaresiyle ilgili “Bu hatanın düzeltilmesi için Berlin’deki temsilcimizi talimatlandırdık” demiş ve “Tüm fahri temsilcileri gözden geçirip, görevden alınması gerekenler var mı diye tarayacağız” ifadelerini kullanmıştı.