SİYASET
Giriş Tarihi : 07-04-2021 17:42   Güncelleme : 07-04-2021 17:42

AB-Erdoğan görüşmesinde kanape-gate artçısı yaşanıyor: Avrupa Komisyonu, kadın başkanın ayakta kalmasını eleştirdi

AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüşmeleri sırasında kadın başkanın ayakta kalması, Avrupa'da büyük tepki çekti. Komisyon Sözcüsü 'Başkan'ın şaşkınlığı apaçık ortada, Michel ile aynı muameleyi görmeliydi' dedi.

AB-Erdoğan görüşmesinde kanape-gate artçısı yaşanıyor: Avrupa Komisyonu, kadın başkanın ayakta kalmasını eleştirdi
Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri açısından önem taşıyan Beştepe görüşmesindeki tek kadın olan ve protokolde AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile aynı statüde olan Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'in ayakta kalması, Avrupa'da gündem oldu. Salonun ortasında AB ve Türkiye bayrakları önünde sadece iki tane tekli koltuk olması ve bunlara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile AB liderlerini temsil eden Michel'in oturması karşısında von der Leyen'in yaşadığı şaşkınlığın yüzüne vurması, hayret jestleri yapması ve "Ehm" diye mırıldanması, sosyal medya ve medyada geniş yer buldu.

AB'nin icra organına başkanlık eden ve dolayısıyla bir nevi başbakanı konumunda olan Von der Leyen'in, sonunda Erdoğan-Michel ikilisinden biraz daha uzaktaki kanepeye, protokolde kendisinden aşağı statüdeki Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun karşısına oturtulması, yoğun tartışma kopardı.

Avrupa'da Türkiye'yi İstanbul Sözleşmesi'nden çıkaran kararname yayımlamış Erdoğan'ın 'kadınlara muamelesinin bir başka göstergesi' yorumlarını beraberinde getiren bu manzaraya 'kanepe-gate' (sofa-gate) adı takılması üzerine Avrupa Komisyonu Sözcüsü Eric Mamer açıklama yaptı.

"Komisyon Başkanı'nın şaşkınlığa düştüğü apaçık ortada" diyen Sözcü Mamer, von der Leyen'e Michel ile tamamen aynı şekilde muamele edilmesi gerektiğini belirtti.

Von der Leyen'in protokol açısından Michel ile aynı seviyede olduğunu ve bu sebeple görüşmede Erdoğan'ın yanında oturması gerektiğine işaret eden Komisyon Sözcüsü, "Von der Leyen, bu meseleleri önemli buluyor ve uygun şekilde ele alınması gerektiğini düşünüyor ki, bu vakada öyle yapılmadığı açıkça ortada" dedi.

Mamer, bununla birlikte Komisyon Başkanı'nın 'protokol kurallarına karşı, görüşmelerin içeriğine öncelik vermeyi tercih ettiğini' sözlerine ekledi.

Kanape-gate skandalına Avrupalı siyasilerden eleştiri yağdı.

Avrupa Parlamentosu'ndaki Sosyal Demokrat Grup Başkanı Iratxe Garcia, 'kadınları korumayı amaçlayan İstanbul Sözleşmesi’nden çekilen Türkiye’de, şimdi de Avrupa Komisyonunun kadın başkanına, resmi bir ziyarette yer verilmediğini, bunun utanç verici olduğunu' dile getirdi.

AP'nin liberal vekillerinden Sophie in 't Veld, 'tesadüf değil, kasıtlı' tepkisini gösterirken, Michel’in von der Leyen’e muameleyi protesto etmemesini de kınadı.